Дата на публикуване:
03.10.2022 11:44
СДРУЖЕНИЕ С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ
„МЕСТНА ИНИЦИАТИВНА ГРУПА ДОЛНА МИТРОПОЛИЯ – ДОЛНИ ДЪБНИК“
ОБЯВА
за прием на проектни предложения по
Процедура чрез подбор на проектни предложения с няколко крайни срока за кандидатстване:
BG06RDNP001-19.524 - МИГ Долна Митрополия – Долни Дъбник Мярка 1.3. „Краткосрочен обмен на опит в управлението на земеделски и горски стопанства и посещения на земеделски и горски стопанства“, финансирана по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 чрез Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони.
На основание Решение на Управителния съвет на СНЦ “МИГ Долна Митрополия – Долни Дъбник ” № 3 от 26.04.2021 г. и № 3 от 29.09.2022 г., чл. 62, т. 4 от Наредба №22/14.12.2015 г. на МЗХГ и Стратегията за ВОМР на СНЦ „МИГ Долна Митрополия – Долни Дъбник”
СДРУЖЕНИЕ “МИГ ДОЛНА МИТРОПОЛИЯ – ДОЛНИ ДЪБНИК” обявява процедура за прием на проектни предложения по Мярка 1.3. „Краткосрочен обмен на опит в управлението на земеделски и горски стопанства и посещения на земеделски и горски стопанства“ към Стратегията за ВОМР на „МИГ Долна Митрополия – Долни Дъбник“, финансирана по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 чрез Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони
- Цели на предоставяната безвъзмездна финансова помощ по процедурата:
Мярка 1.3 „Краткосрочен обмен на опит в управлението на земеделски и горски стопанства и посещения на земеделски и горски стопанства“ има за цел повишаване на квалификацията чрез организиране на групи от земеделски стопани и провеждане на посещения на земеделски стопанства с цел запознаване с конкретен проблем или начин на изпълнение на дадена работа и обмяна на опит между участниците.
- Наименование на мярката от СВОМР:
Мярка 1.3 „Краткосрочен обмен на опит в управлението на земеделски и горски стопанства и посещения на земеделски и горски стопанства“
По настоящата процедура допустими кандидати са:
- Професионални гимназии или центрове за професионално обучение по Закона за професионалното образование и обучение имащи право да обучават по професии от професионални направления 621 „Растениевъдство и животновъдство“, 623 „Горско стопанство”, 541 „Хранителни технологии“, 640 „Ветеринарна медицина“;
- Научни институти или опитни станции, които извършват научни изследвания и научно обслужване в областта на селското стопанство или горското стопанство или околната среда или биотехнологиите или хранителните технологии и да са организации по Закона за Селскостопанската академия, Закона за Българската академия на науките, Закона за горите.
- Неправителствени или браншови организации с предмет на дейност в областта на селското стопанство или в областта на горското стопанство или в областта на опазване на околната среда или в областта на водите.
Критерии за допустимост:
Задължително изискване е кандидатите да отговарят на разпоредбите на чл. 18 от Наредба № 22 от 14.12.2015 г. за прилагане на подмярка 19.2 „Прилагане на операции в рамките на стратегии за Водено от общностите местно развитие“ на мярка 19 „Водено от общностите местно развитие“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г.
По мярката се подпомага организирането и провеждането на посещения на земеделски стопанства. Посещенията на земеделски стопанства са дейности по организиране на групи от земеделски стопани и провеждане на посещения на земеделски стопанства с цел запознаване с конкретен проблем или начин на изпълнение на дадена работа и обмяна на опит между участниците в областта, например на:
- биологичното земеделие, използване на поливна техника и технологии с нисък разход на вода;
- използване на енергоефективна земеделска техника и технологии за обработка на почвата и за прибиране на реколтата;
- използване на странични продукти, отпадъци и остатъци и други нехранителни суровини; технологии, техники и съоръжения за подобряване на съхранението и прилагането на оборски тор и въвеждане на нисковъглеродни практики за преработка на оборски тор.
5. Допустими за финансова помощ са следните разходи:
Допустими за финансова помощ са следните разходи:
5.1. Разходи за организирането на трансфера на знания чрез посещения на стопанства;
5.2. Разходи за път, настаняване и дневните командировъчни на участниците в посещенията на земеделски стопанства.
6. Период за прием:
Втори прием – – поради налични остатъчни средства от приема с първи краен срок за подаване на проектни предложения .
Начален срок: 03.10.2022 година
Краен срок: 07.11.2022 година, 17:00 часа.
7. Място на подаване на проектни предложения:
Подаването на проектни предложения по настоящата процедура се извършва изцяло по електронен път чрез попълване на уеб базиран формуляр за кандидатстване и подаване на формуляра и придружителните документи чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020), чрез модула „Е-кандидатстване“ на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg, лично от законния представител на кандидата или от упълномощено от него лице.
8. Бюджет на приема:
Осигурен размер на безвъзмездна финансова помощ от Стратегия за ВОМР по първи прием – 70 000 лв.
Осигурен размер на безвъзмездна финансова помощ от Стратегия за ВОМР по втори прием –остатъчни средства от приема с първи краен срок за подаване на проектни предложения в размер на 70 000 лв.
9. Минимален и максимален размер на финансовата помощ, предоставяна за проект
Минималният размер на общите допустими разходи за един проект е в размер на 5 000 лева.
Максималният размер на общите допустими разходи за един проект е в размер на 15 000 лева.
Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ е в размер на 5 000 лева.
Максималният размер на безвъзмездната финансова помощ е в размер на 15 000 лева.
10.
Критерии за избор на проектни предложения и тяхната тежест:
№
|
КРИТЕРИИ ЗА ПОДБОР НА ПРОЕКТНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ
И ТЯХНАТА ТЕЖЕСТ
|
ТОЧКИ
|
Критерии за оценка на капацитета на организацията:
|
1.
|
Организацията е извършвала обучение на земеделски производители чрез курсове, семинари, индивидуално обучение и други подобни форми
|
20
|
2.
|
Организацията е организирала подобни дейности в областта на земеделието или горите от типа на обмяна на опит, открити дни, организиране на научно-практически конференции и кръгли маси, участие в изложби, участие в международни проекти с подобна тематика
|
15
|
3.
|
Персоналът на организацията, ангажиран с предмета на дейност, е преминал обучение или е повишил квалификацията си
|
10
|
Критерии за оценка на всяка демонстрационна дейност:
|
4.
|
Темата съответства на включените в мярката приоритетни области от приоритетите на ЕС за развитие на селските райони
|
20
|
5.
|
Управителят на стопанството, в което се извършва посещението има специфичен професионален или практически опит в областта на земеделието
|
15
|
6.
|
Условията в стопанството, в което се извършва посещението, съответстват на темата
|
15
|
7.
|
Стопанството включва биологично земеделие
|
5
|
|
Общ брой:
|
100
|
За да бъде предложено за финансиране едно проектно предложение, общата крайна оценка на етап техническа и финансова оценка трябва да е равна на или по-голяма от 30 точки (минимално допустима оценка за качество на проектните предложения).
11. Лица за контакт и място за достъп до подробна информация:
Централен офис на МИГ Долна Митрополия – Долни Дъбник:
гр. Долна Митрополия, ул. „Куба“ № 2, вх. А.
Работно време: от понеделник до петък, от 8:30 до 17:00 часа.
- Елица Дякова – Изпълнителен директор на МИГ „Долна Митрополия-Долни Дъбник”
Телефон: 0877 74 51 54
- Нина Петрова – Експерт по прилагане на СВОМР
Телефон: 0877 74 51 51
- Гергана Христова – Експерт по прилагане на СВОМР
Телефон: 0877 74 51 52
Кандидатите могат да задават допълнителни въпроси и да искат разяснения във връзка с Условията за кандидатстване до 3 седмици преди крайния срок за подаване на проектни предложения, а писмени разяснения ще бъдат дадени в 10-дневен срок от получаване на искането, но не по-късно от две седмици преди изтичането на срока за кандидатстване по приема.
Допълнителни въпроси могат да се задават само на следната електронна поща: migdmdd.vomr@gmail.com , като ясно се посочва наименованието на процедурата за подбор на проекти.
12. Начин за подаване на проектни предложения:
Подаването на проектното предложение по настоящата процедура се извършва изцяло по електронен път чрез попълване на уеб базиран формуляр за кандидатстване и подаване на формуляра и придружителните документи чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020), чрез модула „Е-кандидатстване“ на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg, лично от законния представител на кандидата или от упълномощено от него лице.
Документи за кандидатстване и информация: