Илия Бешков

Дата на публикуване: 24.07.2024 14:13
Илия Бешков
 
Илия Бешков (1901-1958) е роден в село Долни Дъбник (сега град) на 24.07.1901 г.
Кръщават го Илия по името на патрона на най-близкия до рождената му дата християнски празник, Илинден.
Малкият Илия израства на полето и в огромния двор на Дуновата къща по името на нейния притежател дядо Дуно, дядото на Бешков. Именно дядо Дуно, а не баща му, ще остане в спомените на Бешков образец за ония селски добродетели, които все още дават някаква, макар и илюзорна, надежда за добрия изход на българина от неговата заплетена история.
В бащината къща живеят заедно много хора (още повече са гостите и посетителите), те съжителстват с домашните животни и говеда. Родното село и израстването му там създават Илия Бешков.
За пръв път Бешков се отделя от селото и дома, когато заминава да продължи образованието си в Плевен. Записан е в местната мъжка гимназия. Това е първият му сблъсък с града и той е разочарован. Няма да му останат никакви хубави спомени от този град. Единственото хубаво, което му се случва, е срещата му с Николай Ракитин, неговия учител по литература, с когото още тогава бързо ги свързва искрено, всеотдайно приятелство.
Още две другарувания остават важни за него – със Сергей Румянцев, също ученик в гимназията, но по-важното е другото – с Георги Вълков. Това е личността, изиграла най-решаващата роля в живота на младия Бешков.
Бешков завършва гимназия през 1918 г., заедно с края на Първата световна война.
През 1919 г. Илия Бешков, заедно с брат си Иван, който вече е следвал известно време финансови науки в Германия, отива в София и записва с него право, а после и дипломация в Софийския университет – само за да разбере малко по-късно, че това не е за него. В юридическия факултет изкарва кратко и през 1921 г. става студент на художника Никола Маринов в Художествената академия.
Когато Бешков попада в София в началото на 20-те години, това е преломен момент за нейната история и характер. „Златното време“ на столичния град и неговата „класическа“ следосвобожденска буржоазия е приключило с трите последователни войни, през 1918 г. Разорения, стопени през войните наследства, нови икономически и социални възходи. Огромният поток мигранти от останалите под чужда власт български територии след края на войните ще променят коренно облика на града. Тогава се създава оная София на крайните квартали и махалите, на дребната буржоазия и чиновничеството, на градската беднота, смесена със селячеството, на новите кооперативни домове, предназначени, като в казарми, да приемат хорския наплив. Столицата, която ще възпита Бешков и която той ще изобразява.
Бешков става човек на улицата, на софийските кафенета и кръчми. Той живее в тях, където се четат ежедневниците, където се философства и „реди“ политиката, в тях става журналист, сатирик, художник, карикатурист, философ – един своеобразен градски философ, развиващ идеите си на масата в кръчмата и в скитането на крак из софийските улици.
Бешков започва кариерата си на карикатурист в създадения по предложение на Александър Стамболийски хумористичен вестник „Див Дядо“ (излязъл в 32 броя от октомври 1922 до юни 1923 г.). Там за сътрудник го привлича неговият приятел от ученическите години Сергей Румянцев. Вестникът е и в опозиция на комунистическия вестник „Червен смях“.
По това време Бешков сътрудничи и на лявото сатирично издание „Маскарад“ (излизало от 18 ноември 1922 до 20 май 1923 г.) под редакцията на Христо Смирненски, Тома Измирлиев и Николай Фол. Бешков рисува Стамболийски семпло и стилизирано, но с цялата му типична външност: с перчема и с вирнатите мустаци, които повече приличат на вампирски зъби.
През 1924 г. се появява списанието „Звънар“, дело на Георги Вълков и на съкурсниците от Художествената академия: Александър Жендов и Илия Бешков. Основен герой на Бешков по страниците на „Звънар“ е министър-председателят и потушителят на Септемврийското въстание проф. Александър Цанков, наричан „кръволока“. Всъшност в Бешковите карикатури той е едно уплашено, тантуресто човече с къс врат и шкембенце върху набитите крачка.
След атентата в църквата „Св. Неделя“ на 16 април 1925 г. при опелото на генерал Константин Георгиев, реакцията на властта е безпощадна – следват масови арести на членове или имащи връзка с нелегалната БКП и с Българския земеделски народен съюз, повечето от тях интелектуалци. Бешков е арестуван в Плевен. Образувано е следствено дело срещу него – „художник и един от съредакторите на комунистическото списание „Звънар“.
В Плевенския затвор през цялото време го преследва мисълта за смъртта. За пръв път той се среща „лично“ лице в лице с нея, сигурен е, че ще умре. Това е дълбоко преживяване, за което ще си спомня години наред, до самата си смърт.
На 17 май, с писмо от Русе, Илия Бешков е освободен от затвора и делото срещу него е прекратено. В затвора Бешков явно е малтретиран. Той напуска веднага Долни Дъбник, престоява известно време при леля си в друго село и когато е вече в състояние – тръгва за София.
Илия Бешков завършва Художествената академия през 1926 г., като изписва „най-лиричния дипломен акт от всички възпитаници на Академията“ – „Голо детско тяло“, богато нюансирана маслена картина вместо обичайните сурови академични етюди.
След атентата от 1925 г., когато всички леви издания са забранени, Бешков е на работа като стажант-учител в Първа мъжка гимназия и започва да илюстрира детски издания. През 1927 г. – по настояване на Дора Габе, той е назначен като илюстратор към Министерството на народното просвещение. С илюстрациите си Бешков се връща към познатия си детски, мечтан селски свят. За няколко години илюстрира: „Калинка-малинка“ (1924) от Дора Габе, „Цар Шишко“ (1925) от Елин Пелин, „Мечо“ (1925) от Ангел Каралийчев, „Златното яйце“ (1927) от Йордан Стубел, „Модерната стрина Зайка“ (1929) от Стоян Попов и др.
Съдбовен момент за Илия Бешков е 2 ноември 1928 г., когато излиза първият брой на земеделския вестник „Пладне“. В значителна степен „Пладне“ и екипът около него ще създадат Бешков като журналист и карикатурист, а Бешков – неповторимия облик на този вестник. Първоначално „редакцията“ е в кафе-сладкарница „България“ (на ъгъла на бул. „Цар Освободител“ и ул. „Раковски“). В нея влизат главният редактор Георги Вълков, Трифон Кунев, журналистът Тодор Петров-Юкс, Васил Павурджиев и Илия Бешков. Вестникът е добре оформен, информативен, прекрасно илюстриран – той е епоха в българската журналистика. Две рубрики придават облика му „Всекиму заслуженото“ на първа страница и на трета – Бележник“. „В рамките на 30-40 реда ярко, иронично, оригинално се води ежедневна битка“, а редакционната му политика, както и тази на земеделците е опозиционна.
През 1931 г. Бешков предприема важна стъпка – този саможивец и скитник се жени. Той се запознава с Анастасия Попова, или както я нарича Сия, на 31 декември 1926 г. на новогодишния празник в „Куцото куче“ на ул. „Шишман“ и ул. „Иван Вазов“.
В началото на 1935 г. издателят Филип Чипев и художниците Пенчо Георгиев, Никола Тузсузов, Дечко Узунов и Илия Бешков създават художественото обединение „Спецбюро, къща за приложни изкуства ARS“. За образец служат европейските дизайнерски и занаятчийски къщи за изработка на поръчки в областта на приложните изкуства.
През 1934 г. в издателство „Хемус“ излиза „Горската къщичка“ от Дора Габе с цветни илюстрации от Бешков. Те са прости, нарисувани на един дъх – сякаш съвършено независими от текста. В 24 цветни илюстрации с пастел върху черна хартия Бешков разказва чудната история на една хубава котка и едно добросърдечно куче. За изкуствоведа Никола Мавродинов те са „върхът, до който е достигнала досега българската илюстрация и следователно един от върховете на новото български изкуство“.
През 1936 г. художествена група ARS подрежда нова колективна изложба, представяща около 30 автори. Издателят на сп. „Завети“, Никола Балабанов, пише в списанието си: „Между изложителите – познати художници от частни и общи изложби, особено радват няколко карикатури на духовития и наблюдателен Илия Бешков.
През декември 1937 г. на Калемегдан в Белград в павилиона „Цвиета Зузорич“ е открита българска карикатурна изложба. Бешков се превръща в централна фигура на изложбата. Той участва с 35 рисунки и карикатури.
През януари 1938 г. в Ню Йорк е открита изложба на български художници. Каталогът на изложбата започва с Бешков, който участва с най-много творби – 15. Нюйоркският вестник „Уърлд телеграм“ (29.01.1938) пише: „Илия Бешков е такава дарба като график и колорист, каквато ние тук чакаме отдавна да дойде“.
Годината върви добре за Бешков, но нейната кулминация е първата (и единствена приживе) самостоятелна изложа на Бешков в залите на „Фотоцентрал“ (бул. „Цар Освободител“).
През есента на същата година излиза художествен албум с произведения на Бешков (единственият му приживе), прекрасно оформен и отпечатан от издателството на приятеля му Чипев, с предговор от Никола Мавродинов, съставен в по-голямата си част от произведения, участвали в изложбата.
В края на 1940 г. на Бешков и Георги Вълков е съдено да извършат заедно още едно дело, този път последното. През декември 1940 г. излиза първият брой на хумористичния вестник „Стършел“. Този път Бешков участва не само с образи, но и със слово. Там излизат неговите прочути интервюта. Времето е на засилена цензура и Бешков отново намира подхода – ще се изразява езоповски – ще интервюира животни и дори английска авиационна бомба. „Интервютата“ на Бешков са чудесно илюстрирани с автопортрети и образите на неговите събеседници: свинята, вълка, лъва, маймуната, плъха, магарето и др.
През 1945 г. Бешков е назначен за редовен преподавател по рисуване и вечерен акт в Художествената академия. Той става педагог и учител. От 1947 г. е редовен доцент, завежда ателието по монотипия и литография. През 1950 г. Бешков преподава в Художествената академия новооткритата дисциплина „Илюстрация и оформление на книга“. От 1951 г. е извънреден професор и завеждащ катедра „Графика“. През 1952 г. става преподавател по композиция на всички специалности от катедра „Графика“ и ръководител на специалността „Илюстрация и оформяне на книга“. От 1953 г. е редовен професор в Художествената академия и завеждащ катедра „Графика“.
Илия Бешков умира в София на 23 януари 1958 г.
 
Iliya Beshkov
 
Iliya Beshkov (1901-1958) was born in the village of Dolni Dabnik (now the city) on 24.07.1901.
They christened him Iliya after the patron saint of the Christian holiday closest to his birthday, Ilinden.
Little Iliya grew up in the field and in the huge yard of the Dunova house, named after its owner, Grandpa Duno, Beshkov's grandfather. It is grandfather Duno, and not his father, who will remain in Beshkov's memories as a model for those rural virtues that still give some, albeit illusory, hope for a good outcome for the Bulgarian from his tangled history.
Many people live together in the father's house (there are even more guests and visitors), they coexist with domestic animals and cattle. Iliya Beshkov was created by his native village and his upbringing there.
Many people live together in the father's house (there are even more guests and visitors), they coexist with domestic animals and cattle. Iliya Beshkov created his native village and his upbringing there.
Beshkov left his village and home for the first time when he left to continue his education in Pleven. He is enrolled in the local boys' high school. This is his first encounter with the city and he is disappointed. He won't have any good memories of this town. The only good thing that happens to him is his meeting with Nikolai Rakitin, his literature teacher, with whom even then they quickly form a sincere, devoted friendship.
Two more friendships remain important to him – with Sergey Rumyantsev, also a high school student, but the other one is more important – with Georgi Valkov. This is the person who played the most decisive role in the life of young Beshkov.
Beshkov graduated from high school in 1918, along with the end of the First World War.
In 1919, Iliya Beshkov, together with his brother Ivan, who had already studied financial sciences in Germany for a while, went to Sofia and enrolled with him in law and then diplomacy at Sofia University - only to find out a little later, that this is not for him. He spent a short time at the law faculty and in 1921 became a student of the artist Nikola Marinov at the Academy of Arts.
When Beshkov came to Sofia in the early 1920s, it was a turning point for its history and character. The "golden age" of the capital city and its "classical" post-liberation bourgeoisie ended with the three consecutive wars, in 1918. Ruin, melted down during the wars, new economic and social upsurges. The huge flow of migrants from the remaining Bulgarian territories under foreign rule after the end of the wars will fundamentally change the appearance of the city. Then was created that Sofia of the outer districts and hamlets, of the petty bourgeoisie and the bureaucracy, of the urban poverty mixed with the peasantry, of the new cooperative homes, designed, as in barracks, to receive the horde influx. The capital that will raise Beshkov and that he will portray.
Beshkov became a man on the street, in Sofia's cafes and pubs. He lives in them, where the daily newspapers are read, where politics is philosophized and "ordered", in them he becomes a journalist, a satirist, an artist, a cartoonist, a philosopher - a kind of urban philosopher, developing his ideas at the table in the pub and while wandering around on foot the streets of Sofia.
Beshkov began his career as a cartoonist in the humorous newspaper "Crazy grandpa" (published in 32 issues from October 1922 to June 1923) created at the suggestion of Alexander Stamboliyski. There, his friend from school years, Sergey Rumyantsev, attracts him as a collaborator. The newspaper is also in opposition to the communist newspaper “Red Laughter”.
At that time, Beshkov also collaborated with the left-wing satirical publication "Masquerade" (published from November 18, 1922 to May 20, 1923) under the editorship of Hristo Smirnenski, Toma Izmirliev and Nikolay Fol. Beshkov paints Stamboliyski simply and stylized, but with all his typical appearance: with a feather and a twisted mustache that looks more like vampire teeth.
In 1924, the magazine "Ringer" appeared, the work of Georgi Valkov and fellow students from the Academy of Arts: Alexander Zhendov and Iliya Beshkov. Beshkov's main character in the pages of "Zvanar" is the Prime Minister and the suppressor of the September Uprising, Prof. Alexander Tsankov, called "bloodthirsty". In fact, in the Beshkov cartoons, he is a frightened, tantrum-like man with a short neck and a potbelly on his stocky feet.
After the attack in the church "St. Sunday" on April 16, 1925, at the funeral of General Konstantin Georgiev, the reaction of the authorities was merciless - mass arrests of members or those connected with the illegal BCP and the Bulgarian Agricultural People's Union followed, most of them intellectuals. Beshkov was arrested in Pleven. An investigative case was opened against him - "an artist and one of the co-editors of the communist magazine "Zvanar".
In the Pleven prison, he was constantly haunted by the thought of death. For the first time he meets it "in person" face to face, he is sure he will die. It is a profound experience that he will remember for years, until his very death.
On May 17, with a letter from Ruse, Iliya Beshkov was released from prison and the case against him was dismissed. Beshkov is clearly mistreated in prison. He immediately left Dolni Dabnik, stayed for some time with his aunt in another village, and when he was able to, he left for Sofia.
Iliya Beshkov graduated from the Academy of Arts in 1926, writing "the most lyrical graduation act of all the graduates of the Academy" - "Naked Child's Body", a richly nuanced oil painting instead of the usual harsh academic sketches.
After the assassination of 1925, when all left-wing publications were banned, Beshkov worked as a trainee teacher at the First Boys' High School and began to illustrate children's publications. In 1927 - at the insistence of Dora Gabe, he was appointed as an illustrator at the Ministry of Public Education. With his illustrations, Beshkov returns to his familiar childhood, dreamy rural world. For several years he illustrated: "Kalinka-malinka" (1924) by Dora Gabe, "Tsar Shishko" (1925) by Elin Pelin, "Bear" (1925) by Angel Karaliychev, "The Golden Egg" (1927) by Yordan Stubel, " The Modern Hare" (1929) by Stoyan Popov and others.
A fateful moment for Iliya Beshkov was November 2, 1928, when the first issue of the agricultural newspaper "Midday" was published. To a significant extent, "Midday" and the team around him will create Beshkov as a journalist and cartoonist, and Beshkov - the unique look of this newspaper. Initially, the "edition" was in the "Bulgaria" coffee shop (on the corner of Tsar Osvoboditel Blvd. and Rakovski St.). It includes editor-in-chief Georgi Valkov, Trifon Kunev, journalist Todor Petrov-Yuks, Vasil Pavurdzhiev and Iliya Beshkov. The newspaper is well designed, informative, beautifully illustrated - it is an era in Bulgarian journalism. Two rubrics give it the appearance of "Everyone deserves it" on the first page and on the third - Notebook". "Within 30-40 lines, a vivid, ironic, original battle is being waged," and his editorial policy, like that of the farmers, is oppositional.
In 1931, Beshkov took an important step – this recluse and wanderer got married. He met Anastasia Popova, or as he called her Siya, on December 31, 1926, at the New Year's holiday at the "Lame Dog" on Shishman Street and Ivan Vazov Street.
At the beginning of 1935, the publisher Philip Chipev and the artists Pencho Georgiev, Nikola Tuzsuzov, Dechko Uzunov and Iliya Beshkov created the artistic union "Spetsbyuro, House of Applied Arts ARS". The European design and craft houses for making orders in the field of applied arts serve as a model.
In 1934, "The Forest House" by Dora Gabe with colorful illustrations by Beshkov was published by "Hemus" publishing house. They are simple, drawn in one breath - as if completely independent of the text. In 24 colorful pastel illustrations on black paper, Beshkov tells the wonderful story of a beautiful cat and a kind-hearted dog. For art critic Nikola Mavrodinov, they are "the peak that Bulgarian illustration has reached so far and therefore one of the peaks of the new Bulgarian art".
In 1936, the ARS art group arranged a new collective exhibition, presenting about 30 authors. The publisher of "Zaveti" magazine, Nikola Balabanov, wrote in his magazine: "Among the exhibitors - well-known artists from private and public exhibitions, several caricatures of the witty and observant Iliya Beshkov are especially pleasing.
In December 1937, a Bulgarian cartoon exhibition was opened on Kalemegdan in Belgrade in the "Tsvieta Zuzorich" pavilion. Beshkov becomes the central figure of the exhibition. He contributed 35 drawings and cartoons.
In January 1938, an exhibition of Bulgarian artists was opened in New York. The catalog of the exhibition begins with Beshkov, who participated with the most works - 15. The New York newspaper "World Telegram" (January 29, 1938) wrote: "Iliya Beshkov is such a gift as a graphic designer and colorist that we here have been waiting for a long time to come."
The year is going well for Beshkov, but its culmination is Beshkov's first (and only during his lifetime) solo exhibition in the halls of "Photocenter" (Tsar Osvoboditel Blvd.).
In the fall of the same year, an art album of Beshkov's works (the only one during his lifetime) was published, beautifully designed and printed by his friend Chipev's publishing house, with a foreword by Nikola Mavrodinov, composed for the most part of works that participated in the exhibition.
At the end of 1940, Beshkov and Georgi Valkov were sentenced to commit another crime together, this time the last one. In December 1940, the first issue of the humorous newspaper "Hornet" was published. This time, Beshkov participated not only with images, but also with words. His famous interviews are published there. It is a time of increased censorship and Beshkov again finds the approach - he will express himself in an Aesopian way - he will interview animals and even an English aviation bomb. Beshkov's "interviews" are wonderfully illustrated with self-portraits and the images of his interlocutors: the pig, the wolf, the lion, the monkey, the rat, the donkey, etc.
In 1945, Beshkov was appointed a full-time teacher of drawing and evening act at the Academy of Arts. He became an educator and teacher. Since 1947, he has been a full-time associate professor, leading the monotype and lithography studio. In 1950, Beshkov taught at the Art Academy the newly opened discipline "Illustration and layout of a book". Since 1951, he has been an associate professor and head of the "Graphics" department. In 1952, he became a lecturer in composition for all majors in the Department of Graphics and head of the major in Illustration and Book Design. Since 1953, he has been a full professor at the Academy of Arts and head of the "Graphics" department.
Iliya Beshkov died in Sofia on January 23, 1958.